پزشکی رسمی

مکمل ها را چقدر و چگونه مصرف کنیم

۱۶ مرداد ۱۳۹۶

پزشکی رسمی : یک داروساز گفت: استفاده بیش از حد مکمل ها هیچ نفعی ندارد، ولی استفاده به اندازه و به نیاز برای بدن ما نفع دارد.


 دکتر محمود هادی پور دهشال ، داروساز در گفتگو با برنامه «یک نکته یک متخصص» شبکه رادیویی سلامت، با بیان این مطلب افزود: خیلی ها فکر می کنند که مکمل ها همه یک جور هستند ولی اینطور نیستند ما مکمل های ویتامین هایی داریم که ویتامین های محلول در آب هستند.


وی ادامه داد: بنابراین هرچقدر ما این ویتامین ها را مصرف کنیم نهایتا از طریق ادرار دفع می شوند و در بدن باقی نمی مانند و استفاده بیش از حدش هیچ نفعی ندارد ولی استفاده به اندازه و به نیاز برای بدن ما نفع دارد .


این داروساز با بیان اینکه یک سری مکمل ها هستند که مکمل های محلول در چربی هستند و در بدن ذخیره می شوند، افزود: مکمل هایی که در بدن ذخیره می شوند مکمل هایی هستند که به عنوان مکمل های محلول در چربی شناخته می شوند مثل ویتامین E .


وی تاکید کرد: بنابراین استفاده ی زیادی از این ویتامین کمکی به شما نمی کند آنقدر باید استفاده کنید که نیاز دارید و با پزشک این مساله را مطرح کنید.


هادی پور با بیان اینکه در سنین مختلف مصرف متفاوت است و اگر زیادی مصرف کنید ، اظهارداشت: احیانا در بیماری هایی مثل کبد چرب کبد این می تواند عارضه به وجود بیاورد یا به فردی که مستعد کبد چرب است پس باید تعادلی باشد در مصرف ویتامین ها .