پزشکی رسمی

منشور بین‌المللی داده باز

۴ مهر ۱۳۹۵
دسته‌بندی نشده

داده باز چیست؟ برای برنامه‌ریزی در مورد داده باز باید چه ویژگی‌هایی را مدنظر قرار داد؟ دولت‌ها در برابر ارائه حق اطلاعاتی مردم چه وظایفی دارند؟ چه چیزی داده‌ی باز است و چه چیزی نیست؟ فرصت‌هایی که انتشار داده‌های باز برای مردم، دولت‌ها و موسسات خصوصی و مدنی به دنبال دارد،‌چیست؟ سند «منشور بین‌المللی داده باز» که با تلاش کشورهای پیش‌رو و موسسات مهم این حوزه تهیه شده است، در صدد پاسخ به این سوالات است.

ادامه مطلب

سلامت سنتر

۳ مهر ۱۳۹۵
دسته‌بندی نشده

با سلام…..

به سلامت سنتر خوش آمدید.

به بزرگترین مرجع پزشکی ایران بیایید.

هرآنچه که درباره علوم مختلف پزشکی می خواهید بدانید و هرآنچه که دوست دارید درباره ی سلامت انسان بدانید.

برای آگاهی و مطالعه اخرین اخبار سلامت به آدرس زیر مراجعه فرمایید.

http://learn-neurology.mihanblog.com/

شفافیت در نظام اداری – قسمت سوم

۱ مهر ۱۳۹۵
دسته‌بندی نشده

مطالعات فراوانی نشان می‌دهد وقتی فردی بداند تحت نظارت است، رفتار آنها به طور گسترده‌ای انطباق‌جویانه و فرمان‌برانه خواهد گردید. زندانیان، وقتی تصور کنند که در هر لحظه تحت نظارت قرار دارند، این مسئله بزرگترین نیرو را در آنها برای فرمانبری و اجابت ایجاد می‌کند. (بحث دیده شدن) از ابزارهای کلیدی کنترل اجتماعی در دنیای مدرن ماست، که در آن دیگر نیازی به سلاح مستبدان (مجازات، زندان، قتل،…) نیست، چرا که نظارت توده زندانی را در ذهن می‌سازد که به مراتب اثربخش‌تر از ابزارهای دیگر انطباق با هنجارهای اجتماعی است، بسیار اثربخش‌تر از نیروی‌های مستقیمی که تاکنون وجود داشته‌اند.

حوزه شفافیت حکومت باز Open Government Scope
موضوع نقد و بررسی Assessment Subject
جغرافیا ایران Iran Geography
نوع مطلب متن Text Type
زبان فارسی Farsi Language
منتشر کننده شفافیت برای ایران Trasparency4Iran Publisher

ادامه مطلب

تجربه‌ی خدمات ارزش‌افزوده بر داده‌های سلامت انگلستان

۲۹ شهریور ۱۳۹۵
دسته‌بندی نشده

دولت انگلستان بعنوان مرجع رسمی تولید داده‌های سلامت انگلستان اطلاعات را بصورت داده‌باز در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد بنابراین شرکت‌های خصوصی می‌توانند با استفاده از این داده‌های حاکمیتی، خدماتی رقابتی ارائه کنند تا استفاده از این داده‌ها برای عموم مردم تسهیل شود؛ بطور مثال با استفاده از بصری‌سازی (visualizing) داده‌ها و تصاویر و جداول تعاملی (interactive). در ادامه به معرفی یکی از این خدمات به نام find the best پرداخته می‌شود.

ادامه مطلب

توپ طلا به جنگ آلزایمر می‌رود

۲۵ شهریور ۱۳۹۵
دسته‌بندی نشده

توپ طلا به جنگ آلزایمر می‌رود

یک توپ کوچک از جنس طلا و مواد دارویی می‌تواند به پزشکان کمک کند که با بیماری آلزایمر مبارزه کنند. دانشمندان نانوذره‌ای ساخته‌اند که برای هدف قرار دادن گیرنده‌های بیش‌فعال مغز مناسب‌ترین اندازه را دارد. این گیرنده‌های بیش‌فعال ناراحتی عصبی ایجاد می‌کنند. این روش بسیار دقیق می‌تواند عوارض جانبی یکی از داروهای رایج آلزایمر را کاهش دهد. بنابراین، پزشکان می‌توانند آن را تجویز کنند تا به افراد در مراحل اولیه این بیماری کمک کنند.

مشکلات عصبی ممکن است از مقدار بیش از حد یک گیرنده عصبی به نام NMDA ناشی شوند. یکی از داروهای آلزایمر به نام «ممانتین» این گیرنده‌های NMDA را مسدود می‌کند. اما ممانتین نمی‌تواند تفاوت گیرنده‌های کاربردی و گیرنده‌های اضافه را تشخیص دهد و به همه آنها حمله می‌کند. در نتیجه، عوارض جانبی آن مثل توهم و کما شدید هستند. به همین دلیل، ممانتین معمولا برای مراحل پیشرفته آلزایمر استفاده می‌شود. حالا محققان دانشگاه استنفورد به سرپرستی «الکس ساوچنکو» و «النا مولوکانوا» نانوذره‌ای ساختند که این گیرنده‌های اضافه NMDA را مسدود می‌کند.

ادامه مطلب

هوش مصنوعی جدید گوگل مثل انسان حرف می‌زند

۲۵ شهریور ۱۳۹۵
دسته‌بندی نشده

هوش مصنوعی جدید گوگل مثل انسان حرف می‌زند

اگر شما هم تا به حال در هزارتوی ویدیوهای یویتوب گم شده باشید، شاید به ویدیوی کامپیوترهایی که اخبار می‌خوانند، برخورده‌اید. شما به راحتی صدای منقطع ربات را تشخیص می‌دهید. اما حالا گوگل ماشینی ساخته که درست مثل انسان به نظر می‌رسد.

گوگل یک برنامه متن به گفتار جدید را به نام WaveNet معرفی کرده است. این هوش مصنوعی جدید توسط تیم «دیپ‌مایند» (Deep Mind) گوگل توسعه داده شده است. این تیم در ساخت شبکه‌های عصبی سابقه خوبی دارد. آنها همان کسانی هستند که «آلفاگو» (AlphaGo) را ساختند. این هوش مصنوعی توانست یکی از بهترین بازیکن‌های بازی فکری گو را شکست دهد.

ادامه مطلب

شفافیت در نظام اداری – قسمت دوم

۲۵ شهریور ۱۳۹۵
دسته‌بندی نشده

در قسمت قبل به بررسی مفهوم شفافیت و مصادیق آن در نظام اداری پرداختیم. در این بخش تلاش می‌­شود تا با بررسی مصادیق مختلف، کارکردهای شفافیت در توانمندسازی فرآیند خط­مشی­گذاری مشخص شود. در این نوشته چهار مصداق مهم و کاربردی ناظر به چرخه خط­مشی اشاره می‌­شود و مورد بررسی و تحلیل قرار می­‌گیرد. البته به این معنا نیست که توانمندسازی خط‌مشی با رویکرد شفافیت تنها منحصر به این چهار مصداق است.

حوزه شفافیت حکومت باز Open Government Scope
موضوع نقد و بررسی Assessment Subject
جغرافیا ایران Iran Geography
نوع مطلب متن Text Type
زبان فارسی Farsi Language
منتشر کننده شفافیت برای ایران Trasparency4Iran Publisher

ادامه مطلب

درمان ام‌اس صحت ندارد/باور غلط برخی بیماران

۲۴ شهریور ۱۳۹۵
دسته‌بندی نشده

درمان ام‌اس صحت ندارد/باور غلط برخی بیماران

سلامت نیوز:دبیر سیزدهمین کنگره بین‌المللی ام اس ایران گفت: ام اس یک بیماری قابل کنترل است که با درمان‌های موجود تنها می‌توان موجب بهبود کیفیت زندگی بیماران شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، دکتر عبدالرضا ناصر مقدسی در آستانه برگزاری سیزدهمین کنگره بین‌المللی ام اس ایران در واکنش به اخبار منتشر شده مبنی بر «درمان بیماری ام اس توسط محققان کانادایی»، گفت: متاسفانه رسانه‌ها به خصوص رسانه ملی بدون اینکه صحت و سقم این مسئله را از متخصصان دریافت کنند، با نشر این خبر موجب ایجاد امید واهی در بیماران شده اند.

ادامه مطلب