پزشکی رسمی

پیرامون نظام تراستِ کور

۶ آبان ۱۳۹۵
دسته‌بندی نشده

بروز تعارض منافع در مسئولین و صاحبان مناصب، ریشه‌ای‌ترین علت بروز تخلف و فساد در حاکمیت محسوب می‌شود، اما چه راه‌حل‌هایی برای مقابله با آن وجود دارد؟ یکی از جالب توجه‌ترین آنها، بهره‌گیری از نظام تراستِ کور (Blind Trust) در مدیریت دارایی‌های مسئولین است. در ادامه، توضیحاتی پیرامون آن ذکر شده است.

حوزه شفافیت تعارض منافع Conflicts of Interests Scope
موضوع معرفی Introductory Subject
جغرافیا بین المللی International Geography
نوع مطلب متن Text Type
زبان فارسی Farsi Language
منتشر کننده شفافیت برای ایران Trasparency4Iran Publisher

ادامه مطلب

آغاز به کار کانال تلگرام تخصصی حاکمیت باز

۵ آبان ۱۳۹۵
دسته‌بندی نشده

به لطف خدا کانال تخصصی حاکمیت باز افتتاح شد. این کانال که دومین کانال گروه شفافیت برای ایران در تلگرام است، به طور تخصصی به مباحث داده باز و حاکمیت باز می‌پردازد. از شما دعوت می‌‌کنیم در https://telegram.me/opengovernment با مطالب مختلف و آموزش‌های متنوع داده باز و حاکمیت باز همراه باشید.

ادامه مطلب

دوره آموزشی Open Data Governance and Use

۵ آبان ۱۳۹۵
دسته‌بندی نشده

آیا برای شما سوال شده که داده باز دقیقا چیست و چه می‌کند؟ یا در حوزه‌ی تخصصی شما چه کاربردی می‌تواند داشته باشد؟ چگونه باید داده‌ها را باز کرد و فرصت‌ها و تهدیدهای بازکردن داده‌ها چیست؟ می‌خواهید بدانید داده‌های باز حاکمیتی چگونه می‌توانند کسب‌وکار جدید شما را شکل بدهند؟ اگر به دنبال پاسخ این سوالات هستید، این دوره برای شماست.

حوزه شفافیت حاکمیت باز Open Government Scope
نوع مطلب متن، چندرسانه‌ای Text, Multimedia Type
زبان انگلیسی English Language
منتشر کننده دانشگاه دلفت Delft University Publisher

ادامه مطلب

اگر میخواهید درس را زود به خاطر بسپارید

۲۲ مهر ۱۳۹۵
دسته‌بندی نشده

پژوهش‌های قبلی نشان داده بود که اتفاقات اخیر به طور موقت در ناحیه‌ای از مغز به نام هیپوکاموس ذخیره می‌شوند که یادآوری دوباره آنها بلافاصله پس از یادگیری در انتقال آنها به بخش‌های دائم تر مغز نقشی حیاتی دارد. اما در زمان بیداری این مقاومت بسیار شکننده است برای مثال حفظ کردن شعر دوم انتقال شعر قبلی به قسمت عمیق مغز را مشکل می‌کند.

 

نتایج یافته‌های جدید دانشمندان را حیرت زده کرده است. این نتایج نشان می‌دهد که بهترین راه برای فراموش نکردن چیزی که به تازگی یاد گرفته‌اید مانند یک شعر، یک بازی یا یک معادله جبری چرت کوتاهی پس از یادگیری است.

 

به نقل از خبرگزاری فرانسه، محققان آلمانی نشان دادند عملکرد مغز برای جلوگیری از خدشه‌دار شدن موارد به ذهن سپرده شده در جریان خواب بهتر از بیداری است که روزنه جدیدی به روند بسیار پیچیده ضبط و بازیابی داده‌ها و یادگیری کوتاه مدت است.

 

پژوهش‌های قبلی نشان داده بود که اتفاقات اخیر به طور موقت در ناحیه‌ای از مغز به نام هیپوکاموس ذخیره می‌شوند که یادآوری دوباره آنها بلافاصله پس از یادگیری در انتقال آنها به بخش‌های دائم تر مغز نقشی حیاتی دارد.

 

اما در زمان بیداری این مقاومت بسیار شکننده است برای مثال حفظ کردن شعر دوم انتقال شعر قبلی به قسمت عمیق مغز را مشکل می‌کند.

 

تحقیقات جدید نشان داده که این اتفاق زمانی که ما می‌خوابیم نیز رخ می‌دهد. از ۲۴ داوطلب این تحقیق خواسته شده بود تا ۱۵ جفت کارت را به شکل حیوانات و اشیا حفظ کنند و در هنگام انجام آزمایش بوی نامطبوعی برای آنها پخش شد.

 

۴۰ دقیقه بعد، نیمی از آزمایش شوندگانی که بیدار مانده بودند، به یادگیری دوم و اشکال مختلف دیگری پرداختند و درست پیش از آغاز، بوی مشابهی برای آنها پخش شد تا خاطره آزمایش اول را زنده کند.

 

۱۲ آزمایش شونده دیگر، آزمایش دوم را پس از چرتی کوتاه انجام دادند که در جریان این چرت، بویی برای آنها پخش می‌شد.

 

عملکرد گروه دوم هنگام به خاطر آوردن آزمایش اول تا حد زیادی بهتر از گروه اول بود؛ ۸۵ در برابر ۶۰ درصد.

به گفته پزشکان، این کشف می‌تواند کمک خوبی به قربانیان تصادفات شدید باشد که بر حافظه آنها تأثیرگذار بوده است.

منبع:بیتوته

مقابله با فساد و ناکارآمدی در مجلس شورای اسلامی – قسمت دوم

۲۲ مهر ۱۳۹۵
دسته‌بندی نشده

در مطلب پیشین به بررسی وظایف و اختیارات یک نماینده مجلس پرداختیم. در این نوشته به بررسی فرایندهای نظارتی موجود در مجلس و نقد آ‌ن‌ها و ارائه راه پیشنهادی برای نظارت بر مجلس می‌پردازیم.

حوزه شفافیت علیه فساد Against Corruption Scope
موضوع پارلمان Parliament Subject
جغرافیا ایران Iran Geography
نوع مطلب متن Text Type
زبان فارسی Farsi Language
منتشر کننده شفافیت برای ایران Trasparency4Iran Publisher

ادامه مطلب

کدام سردردها خطرناک اند و کدام ها بی خطر ؟

۱۹ مهر ۱۳۹۵
دسته‌بندی نشده

فشارتان بالا رفته یا هوای زمستان این سردرد را به جان تان انداخته است ؟

مجله خبری لحظه نما:سردرد یکی از نشانه های شایع انواع بیماری ها به حساب می آید ؛ از یک سرما خوردگی ساده گرفته تا تومورها و خونریزی های مغزی همگی می توانند سر درد ایجاد کنند. بعضی سر دردها آنقدر آزاردهنده هستند که زندگی مان را مختل می کنند اما در عین حال بی خطر هم محسوب می شوند. در مقابل ، بعضی سردردها ممکن است خیلی آزاردهنده نباشند اما جان مان را به خطر بیندازند. اگر کنجکاو شده اید که بدانید سردردهای خطرناک و بی خطر چه علائمی دارند و چگونه برطرف می شوند ، حتما این مقاله را بخوانید.دکتر علیرضا یار احمدی ، متخصص بیماری های مغز و اعصاب معتقد است سردرد یک بیماری نیست بلکه یک نشانه محسوب می شود. این متخصص به شما می گوید که از میان نشانه هایی که با سردردتان همراه می شود ، کدام یک زندگی تان را تهدید می کند. در پایان نیز ، دکتر علیرضا عباسیان ، متخصص طب سنتی از یافته های این مکتب برای درما ن سردرد می گوید.

ادامه مطلب

نقشه فعالیت مغزی از ادراک تا عمل

۱۹ مهر ۱۳۹۵
دسته‌بندی نشده

نقشه فعالیت مغزی از ادراک تا عمل

نوروسافاری| یک دانشمند علوم اعصاب نقشه فعالیت سلول های مغزی را که در طی تآخیر بین حس و واکنش رخ می دهد نقشه برداری کرده است.

مطالعه محققی در دانشگاه سانتا باربارا بر روی این موضوع انجام داده است  که چگونه مغز از درک محیطی جهت هدایت عملکردها استفاده می کند، فهم جدیدی از مدارهای نورونی مسئول انتقال حس به حرکت ایجاد کرده است.

مایکل کورد بیان می کند: تهیه نقشه از مرحله درک تا عملی در آینده،  ساده به نظر می رسد. ما همیشه این کار را انجام می دهیم و هنگام مشاهده چراغ راهنما از این اطلاعات جهت هدایت فعالیت حرکتی بعدی استفاده می کنیم. هرچند چگونگی نقشه فعالیتی این ارتباطات مغزی در طول زمان، هنوز به طور کامل شناخته نشده است.

ادامه مطلب

گوشیهای هوشمند موجب “تخلیه شناختی” می شوند

۱۹ مهر ۱۳۹۵
دسته‌بندی نشده

گوشیهای هوشمند موجب “تخلیه شناختی” می شوند

نوروسافاری| ما هر روز برای مدیریت اطلاعات ورودی به مغزمان و ذخیره آنها، به محیط فیزیکی اطراف خود -دوستان، ابزار و حتی حرکات دست- متکی هستیم. در مقاله مروری که در ۱۶ آگوست در مجله موضوعات داغ در علوم شناختی منتشر شد دو محقق راه­های متعددی را تشریح می کنند که از طریق آنها فیزیک محیط اطراف ما-از یک ژست ساده گرفته تا اطلاعات جی پی اس-هم بر آنچه می دانیم و هم بر آنچه که فکر می­کنیم می­دانیم، تأثیر می گذارد.

ادامه مطلب

اصول مراقبت از پوست

۱۸ مهر ۱۳۹۵
دسته‌بندی نشده

اصول مراقبت از پوست

پوست شما نشان دهنده و انعکاسی از سلامت شما است. پوست، بوم بدن شما و یکی از با ارزش ترین دارایی هایی است که خداوند به شما عطا کرده است. برای مراقبت خوب از پوست ، عادات های سالم محافظت از پوست خودتان را توسعه دهید که

این گنج گران بها را از نیروهای بیرونی (و داخلی) حفظ کنید. فراموش نکنید این تنها پوستی است که برای همیشه به شما عطا شده است، بنابراین عادات روزانه شما به معنای همه چیز است. در این مقاله چند راهنمایی مراقبت اساسی از پوست ارائه شده اند.

 

روزانه پوست خود را تمیز و مرطوب نگه دارید.

صورت خود را دو بار در روز – یک بار در صبح و یک بار در شب قبل از رفتن به رختخواب بشویید. پس از تمییز کردن پوست خود را پاک کنید، با یک تونر و مرطوب کننده کار را دنبال کنید. تونر به حذف آثار باقی مانده از چربی، خاک، و… که ممکن است شما هنگام پاکسازی رفته آرایش به جا گذاشته باشید کمک می کند. مرطوب کننده حتی برای افراد با پوست چرب ضروری است. یک مرطوب کننده که برای نوع پوست شما (خشک، معمولی، یا روغنی) مناسب است خریداری کنید.

 

از تابش نور خورشید به پوستتان جلوگیری کنید.

با گذشت زمان، قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) ناشی از خورشید باعث تغییرات زیادی در پوست، از جمله چین و چروک، تغییر رنگ، کک و مک و یا لکه های ناشی از سن، لکه های خوش خیم (غیر سرطانی) و پیش سرطانی یا سرطانی مانند سرطان سلول بازال ، کارسینوم سلول سنگفرشی می شود. در واقع، بسیاری از سرطان های پوست مرتبط به قرار گرفتن در معرض نور خورشید هستند. محدودیت زمانی خود را در مقابل نور خورشید، را جدی بگیرید؛ به خصوص بین ساعت ۱۰ صبح تا ۲ بعد از ظهر، و همیشه کرم ضد آفتاب وسیع الطیف با اکسید روی و مسدود کننده فاکتور محافظت در برابر خورشید(SPF 30) یا بیشتر استفاده کنید. بدن خود را با لباس محافظت کنید، مثلاً با یک پیراهن آستین بلند، شلوار، و کلاه های لبه پهن پوست خود را بپوشانید.

برای مشکلات جدی پوستی از حرفه ای ها و پزشکان کمک بگیرید.

پوست هیچکس بی عیب و نقص نیست. می تواند خشک یا چرب باشد. آن را می توانید آکنه یا جوش داشته باشد. در میان بسیاری از مسائل پوستی که ممکن است توسعه پیدا کنند. رسیدگی به مشکلات پوستی خود را با یک شخص حرفه ای، یا یک فرد با تجربه در سالن های آرایشی محلی خود و یا برای مشکلات شدیدتر، یک متخصص پوست در میان بگذارید.

 

پوست خودتان را همیشه رصد کنید.

در تمام طول زندگی شما باید به تمام نقاط پوست خود توجه کنید با آن آشنا باشید و متوجه هر گونه تغییر مانند خال های مختلف و یا لکه هایی که ممکن است به سرطان پوست منجر شود باشید. هر زمان که یک سوال یا نگرانی، در مورد پوست خود داشتید به دکتر خود مراجعه کنید.

منبع: دکتر سلام

لامپ های کم مصرف برای سلامتی مضرند؟

۱۷ مهر ۱۳۹۵
دسته‌بندی نشده

لامپ های کم مصرف برای سلامتی مضرند؟

بعد از یک بازه زمانی که تاکید بر استفاده لامپ های کم مصرف برای صرفه جویی برق و هزینه فرهنگ سازی شده بود،حالا دیدگاه صاحب نظران عوض شده و نسبت به عوارض لامپ های کم مصرف هشدار می دهند . استفاده از آن را مناسب نمی دانند.

لامپ های کم مصرف از طول عمر بیشتری نسبت به لامپ های معمولی برخوردارند و انرژی کمتری نیز مصرف می کنند. همین ویژگی ها باعث شده است بسیاری از افراد به مصرف این نوع لامپ ها روی بیاورند. اما لامپ های کم مصرف خطراتی برای سلامتی نیز در بر دارند.لامپ کم مصرفمهم ترین عامل خطرآفرین در این لامپ ها جیوه درون آنهاست. جیوه از عناصر ضروری موجود در لامپ کم مصرف است. جیوه ماده ای سمی است و انتشار آن در محیط می تواند اثرات نامطلوبی بر روی مغز یا جنین بگذارد. وجود جیوه همچنین می تواند به عقیم شدن، سردرد و کاهش حافظه انسان بیانجامد. فقدان یا کمبود آگاهی در مورد خطرات ناشی از جیوه موجود در لامپ کم مصرف می تواند آن را به عاملی بر ضد محیط زیست و انسان تبدیل کند.

مهندس علی گورانی ، کارشناس مسئول بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت در این باره می گوید:

«مکانیزم تولید نور در لامپ های کم مصرف، تحریک بخار جیوه است. بعد از تحریک شدن بخارات جیوه، نور ماورای بنفش تولید می شود. این اشعه مرئی نیست و به همین دلیل لایه ای از فلورسنت از داخل به دیواره لامپ زده می شود تا نور مرئی تولید شود. این دو موضوع از نظر بهداشتی خطر محسوب می شوند.

از طرف دیگر این لامپ ها قطعات الکترونیکی هم دارند که در صورت بازیافت نشدن، سبب آلودگی محیط زیست می شوند. در مجموع لامپ های کم مصرف تا زمانی که شکسته نشوند، خطری برای سلامت ندارند. متاسفانه سیستم جمع آوری زباله های خطرناک خانگی مانند باتری، داروهای اضافی، مواد شیمیایی، اسپری ها، لامپ های شکسته و … در ایران وجود ندارد و این موضوع عوارض جدی در پی دارد؛ چرا که ممکن است این زباله های خطرناک خانگی وارد محیط زیست شوند.

جیوه فلزی سنگین است که اعصاب را مسموم و در بدن تجمع می کند. در لامپ های کم مصرف، جیوه به شکل بخار وجود دارد، به همین دلیل به راحتی جذب می شود و در صورت شکسته شدن، در محیط زندگی پخش خواهد شد و سریع جذب ریه می شود.

از سویی دیگر احتمال پراکنده شدن نور ماورای بنفش توسط این لامپ ها در محیط وجود دارد، بنابراین توصیه می شود مردم حداقل ۳۰ سانتی متر از آنها فاصله داشته باشند. در عین حال اگر کیفیت لامپ خوب نباشد و لایه فلورسنت به درستی زده نشده باشد، امکان نشت بیشتر پرتو ماورای بنفش وجود دارد. رعایت فاصله از لامپ کم مصرف نیز در حفظ سلامت انسان تأثیر می گذارد. لامپ های کم مصرف از ویژگی تغییر شدت نور برخوردار هستند که می تواند به چشم آسیب برساند و به بیماری هایی مانند آب مروارید منجر شود

وقتی لامپی از این نوع شکسته شد، ابتدا باید هوای آلوده به بخار جیوه، از محیط خارج شود. بعد از آن با یک دستکش، تکه های درشت لامپ را در کیسه ای جمع کنید. تکه های ریز و پودرمانند نیز با یک دستمال مرطوب جمع آوری شوند. تا جایی که امکان دارد نیز از جاروبرقی استفاده نشود، چون باعث معلق شدن بیشتر پودر جیوه در هوا می شود.

یکی از اقدامات ضروری درباره پیشگیری از آسیب رسیدن به سلامت مردم در این زمینه، آموزش توسط وزارت نیرو است. وزارت نیرو باید تولیدکنندگان و واردکنندگان لامپ های کم مصرف را ملزم به آموزش مصرف کننده کند. این جزیی از ارائه خدمات به مشتری است. ساده ترین کاری که می شود در این باره انجام داد، نوشتن توضیحات روی محصول است.»

دکتر مهران افخمی، کارشناس آلودگی های آب و زباله و مواد جامد نیز در مورد راهکارهای کاهش خطرات لامپ کم مصرف می گوید:

«یکی از این راهکارها این است که در مکان هایی که افراد به صورت طولانی مدت در آنجا هستند، مثل اتاق های کار یا نشیمن، از این لامپ ها استفاده نشود. بیشتر سعی شود در جاهایی که فرد از آنجا برای چند دقیقه عبور می کند، مانند راهروها، پارکینگ ها و دستشویی ها از آنها استفاده شود.

راه دیگر، استفاده از این لامپ ها به صورت مخلوط است. این لامپ ها دو نوع هستند، مهتابی و آفتابی که دو رنگ مختلف دارند. بهتر است که آنها را در کنار یکدیگر و در کنار لامپ های معمولی استفاده کرد، یعنی مخلوطی از لامپ های کم مصرف و معمولی در کنار هم تا ضعف یکدیگر را پوشش بدهند و یا اگر واقعا باید فقط از لامپ های کم مصرف استفاده کرد، از نوع نور سفید و زرد یا اصطلاحا آفتابی و مهتابی همراه با یکدیگر استفاده کنند و فقط از یک نوع استفاده نشود.

تحقیقات نیز نشان می دهد که استفاده همزمان از لامپ های کم مصرف فلورسنتی فشرده با لامپ های معمولی از اثرات نامطلوب این لامپ ها می کاهد. آزمایش ها همچنین نشانگر آن است که لامپ های کم مصرف رنگی اثرات زیا ن بخش کمتری نسبت به لامپ های کم مصرف با نور سفید دارند.

رعایت فاصله از لامپ کم مصرف نیز در حفظ سلامت انسان تأثیر می گذارد. لامپ های کم مصرف از ویژگی تغییر فرکانس (شدت و ضعف نور) برخوردار هستند که می تواند به چشم آسیب برساند و به بیماری هایی مانند آب مروارید منجر شود. در محیط هایی که دارای رطوبت بالا هستند، مانند گلفروشی ها، حمام و سونا، هرگز نباید از لامپ کم مصرف استفاده کرد.

کمترین فاصله از این لامپ ها باید بین ۵۰ تا ۶۰ سانتی متر باشد. نباید از لامپ های کم مصرف برای چراغ های مطالعه استفاده شود.

بهترین کار این است که ما کم کم به این سمت برویم که از لامپ های LED که خاصیت کم مصرفی شان را دارند ولی فاقد جیوه هستند، به جای لامپ های کم مصرف استفاده کنیم.

لامپ کم مصرف از خود اشعه فرابنفش یا UV منتشر می کند. لذا مدت زمانی که انسان در معرض تابش نور این نوع لامپ ها قرار دارد نیز در کاهش یا تشدید تأثیرات آن اهمیت دارد.

اگر شخصی بیش از چهار ساعت از شبانه روز در معرض این لامپ ها است، بهتر است از کرم های ضدآفتاب برای قسمت هایی از پوست که در معرض نور این لامپ ها هستند، استفاده کند و این لامپ ها را حتی الامکان در محفظه های مشبک قرار بدهد تا نور مستقیم بشکند و به صورت شکسته شده در محیط پخش شود و فرد مستقیما در معرض نور قرار نگیرد.

اگر درجه حرارت هوای محیط بیش از ۴۸ درجه یا کمتر از صفر درجه سانتی گراد باشد، بهتر است از این لامپ ها استفاده نشود، چون خارج از این محدوده دمایی، تأثیرات این لامپ ها بسیار بیشتر خواهد شد.

از لامپ های کم مصرف در محیط هایی استفاده شود که هوا در آن جریان دارد. همچنین در محیط هایی که دارای رطوبت بالا هستند، مانند گلفروشی ها، حمام و سونا، به هیچ عنوان نباید از این لامپ ها استفاده کرد.

توجه به طول عمر لامپ های کم مصرف نیز بسیار اهمیت دارد. عمر مفید این لامپ ها از ۵ تا ۱۰ هزار ساعت متغیر است و مصرف کننده باید بعد از انقضای تاریخ مصرف، آنها را به مراکز خاصی تحویل دهد.

لامپ کم مصرف به علت جیوه موجود در آن «زباله خاص» به حساب می آید و ادغام آن با زباله معمولی این امکان را به وجود می آورد که جیوه با شیرابه زباله مخلوط شده و از طریق منابع آبی و خاکی و چرخه حیات و سپس از طریق موجودات زنده دیگر یا به طور مستقیم وارد بدن انسان شود.

اگر لامپ کم مصرف شکست، لازم است چند مسئله رعایت شود: ابتدا محیط را باید ۱۵ دقیقه ترک کرد تا بخارات پخش شده در محیط ته نشین شده و وارد سیستم تنفسی نشود. سپس پنجره ها را باید باز کرد تا هوا جریان یابد و مقداری از بخارات جیوه خارج شود. لامپ های ال ای دی ۵۰ هزار ساعت عمر مفید دارند، در حالیکه عمر مفید لامپ های معمولی ۱۰۰۰ ساعت و عمر مفید فلورسنت ها (مهتابی و لامپ کم مصرف)، ۱۰۰۰۰ ساعت است.

در نهایت این که به هیچ عنوان از جارو برقی برای جمع کردن ذرات ریخته شده لامپ استفاده نشود، چون خود جارو برقی سبب پخش بیشتر ذرات جیوه در محیط می شود و مشکلات آن را خیلی بیشتر می کند.

ولی اگر چاره ای جز استفاده از جارو برقی وجود ندارد، باید بعد از اتمام کار، کیسه جارو برقی را تخلیه نمود و داخل محفظه را با دستمال مرطوب تمیز کرد.

غیر از استنشاق بخارات جیوه، خطر دیگری که شکستن لامپ کم مصرف می تواند به وجود بیاورد، بریدگی های ناشی از تماس با لبه های تیز شیشه لامپ است. لذا خرده شیشه ها را باید به روش صحیح جمع کرد و در کیسه ای قرار داد. محدوده مورد نظر را نیز باید با دستمال مرطوب تمیز کرد و در این کیسه جای داد.»

آیا لامپ های LED جایگزین لامپ های کم مصرف می شوند؟

LED که نسل جدید لامپ های روشنایی محسوب می شوند، مخفف واژه LIGHT EMMTTED DIODE به معنای دیود ساطع کننده نور است.در حال حاضر LEDها به نحوی ساخته می شوند که نور را در جهت خاصی متمرکز می کنند و به صورت چیپ های کوچکی هستند که معمولا در داخل یک شیشه گنبدی شکل قرار می گیرند و دارای سایز چوب کبریت یا کمی بزرگ تر هستند و به سختی می شکنند.

بزرگترین برتری لامپ ال ای دی عمر مفید آن است. LEDها ۵۰ هزار ساعت عمر مفید دارند، در حالیکه عمر مفید لامپ های معمولی ۱۰۰۰ ساعت و عمر مفید فلورسنت ها (مهتابی و لامپ کم مصرف)، ۱۰۰۰۰ ساعت است.

البته این لامپ ها هم تا زمانی برای سلامتی ما مضر نیستند که سالم باشند، چراکه شکسته شدن آنها می تواند سرب، آرسنیک و فلزات دیگر را وارد زندگی ما کند که باعث انواع سرطان، آسیب های عصبی، بیماری کلیه، فشار خون و التهابات پوستی می شوند.

منبع: دکتر سلام