پزشکی رسمی

آمار تأمل برانگیز افزایش خشونت زنانه

۹ آبان ۱۳۹۶

پزشکی رسمی : طی این سال‌ها آمارهای زیادی از خشونت منتشر شده است. بسیاری از آمارها از افزایش خشونت می‌گوید. در این میان به طور خاص، آماری از افزایش خشونت بین نوجوانان و جوانان منتشر شده است. به جز آمار افزایش، خشونت در جوانان، هرروز خبرهایی درباره خودکشی به گوش می‌رسد. دلایل این اتفاق‌ها چیست؟ در ادامه به این مسائل پاسخ می‌دهد.

 صبح نو نوشت: دیروز، مدیرکل آموزش‌وپرورش شهر تهران در جلسه شورای شهر، آمار جدیدی را منتشر کرده است. به نقل از خبرگزاری ایسنا، آقای «عباسعلی باقری» از رفتارهای پرخطر پسران و خشم بالای دختران دانش‌آموز خبر داده است. او گفت: «در حال حاضر رفتار پرخطر در میان پسران ما در مقطع متوسطه اول ۱۹٫۷ درصد است. خشم بالا در میان دختران ما ۱۹٫۶ درصد است.» باقری درباره نقش خانواده و تربیت فرزندانشان توضیح داد: «حدود ۶۶ درصد از دانش آموزان ما در پاسخ به این سؤال که اگر مشکلی برای شما پیش بیاید چه کسی به شما کمک خواهد کرد به‌جای خانواده، همسالان و دوستان خود را معرفی کردند که این نشان از این دارد که بچه‌های ما نقش خانواده را کمرنگ می‌بینند.» البته باقری معتقد است که یکی از دلایل وجود این آمار و عدم اعتماد دانش‌آموزان به خانواده، مسأله تربیت است. او گفت: «اگر بخواهیم تربیت را به درستی انجام دهیم قطعاً کار دشواری خواهد بود. بسیاری از مشکلات، ناشی از همین حوزه تربیت نادرست است. همانطور که در قرآن اشاره شده است، هر فردی با خصوصیت‌های خود خلق شده، لذا در تربیت افراد نیز نسخه واحدی وجود ندارد. در امر تربیت عواملی به صورت اصلی و مستقیم تأثیرگذار هستند که بر پیچیدگی‌های آن می‌افزاید.» او یکی از دلایل را مشکل تربیتی عنوان کرد: «در کشور ما هیچ نهادی امور خانواده را متقبل نشده است.

به شکلی که امروزه هیچ وظیفه‌ای سخت‌تر از فرزندپروری نیست اما برای آموزش این حوزه هیچ ساز و کار مشخصی وجود ندارد و در مرحله‌ای بالاتر متأسفانه هماهنگی و تعامل میان نهادها و دستگاه‌های ذی‌ربط در این حوزه برقرار نیست » اما حرف از خشم و نقش و تأثیر خانواده بر آن، تنها بحث این روزها نیست. این‌ها همه در حالی است که خبرها از خودکشی‌های سریالی، صحبت به میان آمده است. اوج این خودکشی‌ها درباره دختران اصفهانی است. دو دوست در اقدامی مشترک و با هم، اقدام به خودکشی می‌کنند. واقعه‌ای که باعث مرگ یکی از دخترها می‌شود و حال دختر بعدی را دچار وخامت می‌کند. حال بازمانده از خودکشی، با وجود شکستگی‌های فراوان رو به بهبود است. طبق آخرین اخبار، او به هوش آمده است و احتمال زنده ماندش هم است. به جز دختران اصفهانی که خودکشی کرده‌اند، روز گذشته نیز، خانم جوانی نیز در پایتخت، اقدام به خودکشی کرد که البته ناکام ماند.

این آمار ساختگی


برای بررسی مسائل اجتماعی این آمار و خودکشی‌های اخیر، سراغ یک جامعه‌شناس رفتیم. دکتر «مصطفی اقلیما» رییس انجمن علمی مددکاران ایران و جامعه‌شناس است. او درباره آماری که توسط مدیرکل آموزش‌وپرورش انتشار پیداکرده است، توضیح می‌دهد: «اول از همه درباره آمارهایی که منتشر می‌شود، ما همیشه می‌گوییم که عدد آمار بیشتر از این‌هاست. در همه جای دنیا، حتی در کشورهای پیشرفته هم همین‌طور است. آمار کمتر از آن چیزی که هست، انتشار پیدا می‌کند. حالا اگر آمار می‌گوید، ۱۹ درصد، ما می‌گوییم که ۴۰ درصد است. این ۴۰ درصد هم تنها نیست. روی بقیه افراد جامعه هم تأثیر می‌گذارد. همین ۴۰ درصد خودبه‌خود یک جامعه را به هم می‌ریزد.» اقلیما درباره علت‌های رفتارهای پرخطر پسران و خشم دختران می‌گوید: «معلل آن به خانواده برمی‌گردد. پدر و مادر دانش‌آموز ازنظر کاری، ازنظر معیشت، ازنظر مالی مشکل دارد. فشارهای اجتماعی بر پدر و مادر زیاد است. خب این فشارها روی چه کسی انتقال پیدا می‌کند. وقتی‌که پدر امنیت شغلی ندارد و مجبور است که دو شیفت کاری کار کند و درعین‌حال نمی‌تواند در محیط کار نارضایتی‌اش را انتقال دهد. معلوم است که سر بچه و زنش انتقال می‌دهد.» او البته تنها دلیل را خانواده نمی‌داند: «این بچه از خانه وارد مدرسه می‌شود. معلمی که حقوق کم می‌گیرد، شروع می‌کند به اذیت کردن شاگردانی که پدرانشان کار عادی می‌کنند. نابرابری اجتماعی را در کلاسش ایجاد می‌کند. در خیابان نوع برخوردها باهم را می‌بینیم. برای یک سؤال شما دقت کن که چگونه باهم صحبت می‌کنیم. همین‌ها دانش‌آموزان و بچه‌ها را پرخاشگر بار می‌آورد. چه تفریحی برای این جوان به وجود آمده است. چه در محیط خانواده، چه در جامعه و چه در مدرسه. خودبه‌خود پرخاشگر بار می‌آیند. تا زمانی که ما این فشارها را کم نکنیم، چگونه می‌خواهیم پرخاشگری را کم کنیم.»

بررسی زیرساخت‌ها


رییس انجمن علمی مددکاران ایران، نگاه عمیق‌تری به این آمار دارد. او توضیح می‌دهد: «دولت آمار داده، ۱۰ سال است که می‌گوید ۱ تا ۲ میلیون نفر معتاد در جامعه داریم. ما حرفش را قبول داریم. طبق استاندارد جهانی باید این آمار را دو برابر کرد؛ یعنی ۴ میلیون نفر معتاد در جامعه داریم. این ۴ میلیون را اگر در ۴ ضرب کنیم، چون هر خانواده‌ای به‌طور متوسط، ۴ نفر است، ۱۶ میلیون نفر می‌شود؛ یعنی ۱۶ میلیون نفر به‌طور مستقیم با اعتیاد درگیرند. از این ۱۶ میلیون نفر، ۸ میلیون نفر، کودک در این خانواده‌ها هستند. این ۸ میلیون نفر در مدارس هستند. در خانه به این‌ها فشار آمده است. علاوه بر این‌ها بچه‌ای که قربانی طلاق خانواده است، بچه‌ای که در خانواده کم‌درآمد است هم در مدرسه حاضر است.» ازنظر مصطفی اقلیما، اگر باید این مشکلات حل شوند، باید مسائلی که جزء زیرساخت‌های این مشکلات است را حل کنیم، او توضیح می‌دهد: «بچه‌ها معلول این علت‌ها هستند. خودشان علت نیستند. هیچ بچه‌ای پرخاشگر به دنیا نمی‌آید، روانی به دنیا نمی‌آید، ما هستیم که بچه‌ها را این‌طور می‌کنیم.

از خانواده تا جامعه همه بچه‌ها را این‌طور بار آورده‌اند. بچه‌ها با زبان نمی‌توانند حق‌شان را بگیرند. باید پرخاش کنند، زور بگویند و بزنند تا بتوانند حق‌شان را بگیرند. ما خودمان جامعه را به این روز انداخته‌ایم. برای این‌که پرخاشگری را کم کنیم. برای این‌که این آمار را کم کنیم که کمترین آماری است که نشان داده‌اند، باید علل و عواملی را که این پرخاشگری را به وجود آورده است، کم کنیم.» اقلیما معتقد است که راهکار مشکلات یکی، دو تا نیستند: «این‌ها به هم ربط دارند. باید میزان درآمد افراد بیاید بالا، باید امنیت شغلی برود بالا، باید شغل ایجاد شود، آسیب‌های دیگر هم است. باید زیرساخت‌های علت‌هایی که باعث افزایش پرخاش می‌شود را برطرف کرد. باید عللی که معلم با دانش‌آموز بدرفتار می‌کند، پدر و مادر با بچه بد تا می‌کنند، در محیط اجتماعی همه باهم ناهنجارانه رفتار می‌کنند، باید این علت‌ها را برطرف کرد. اگر این مشکلات حل نشوند، ما روزبه‌روز آسیب‌های اجتماعی‌مان افزایش پیدا می‌کند. با پاک کردن صورت مسأله و گناه را گردن بچه‌ها انداختن هیچ مشکلی حل نمی‌شود.»

نهنگ‌ها گناهی ندارند


مصطفی اقلیما درباره خودکشی‌های دو دختر اصفهانی و خودکشی ناموفق زن تهرانی، نظرات متفاوتی دارد. بسیاری از صاحب‌نظران دلیل خودکشی دو دختر اصفهانی را بازی نهنگ آبی، می‌دانند. بازیی‌ای که در طی پنجاه روز ادمین از کاربران می‌خواهد تا بر طبق دستور او خود و دیگران را مورد آزار و اذیت قرار دهند. او درباره رابطه خودکشی‌های اخیر و بازی «نهنگ آبی» می‌گوید: «مسائل اجتماعی به هم قابل تبدیل هستند. خیلی‌ها بدون اینکه چیزی را بررسی کنند، حرف می‌زنند. دو دختر جوان از بالا خودشان را به پایین انداخته‌اند و می‌گویند که این‌ها بازی نهنگ را انجام می‌دادند. در همه جای دنیا، ۱۰ هزار نفر دارند این بازی را انجام می‌دهند. ۴ تا از این بچه‌ها خودکشی کرده‌اند، این چهار تا ربطی به این بازی ندارد؛ مثلاً اگر ۲۰ درصد در این رابطه خودکشی کردند، می‌گوییم که خودکشی‌ها با این بازی، ربط دارند؛ اما در حال حاضر، این ربطی به آن بازی ندارد. چه کسی از آن خانواده، از مدرسه و دوستانش پرسیده که این دخترها چه مشکلاتی داشته‌اند. هیچ‌کسی این‌ها را نپرسیده است. ما خیلی راحت صورت مسأله را پاک می‌کنیم. برای این‌که بگوییم که این بازی خوب نیست و این بازی بد است، سریع درباره آن، این‌ها را می‌گوییم. راحت دروغ می‌گوییم. دلیلی هم برای آمار درست دادن هم نداریم. آمار را نمی‌توان به‌راحتی گفت. کار و تحقیق دراین‌باره می‌طلبد.» البته طبق گفته رییس اورژانس اجتماعی کشور، آقای «حسین اسدبیگی» در گفت‌وگو با ایسنا احتمال خودکشی دو دختر اصفهانی به دلیل بازی در نهنگ آبی وجود ندارد. این جامعه‌شناس، دلایل خودکشی در ایران را این‌طور عنوان می‌کند: «باید بدانیم که دختری که خودکشی می‌کند چقدر مسائل اجتماعی دارد، چقدر فشار خانوادگی دارد که از زندگی خسته می‌شود.

برخی ازجوانان دیگر امید به آینده ندارند. خودکشی هم معلول علت‌هاست. خیلی‌ها بیکارند. تلاش‌های دولت نتیجه قابل قبولی نداشته است برای کودکان کار که هرروز تعدادش هم دارد زیاد می‌شود، یک کمیته امداد و یک سازمان بهزیستی داریم که آن‌هم در توانش نیست که همه را پوشش دهد. سنت‌های بد جامعه هم یکی از دلایل است. در جامعه ما هنوز هم به دختری که طلاق گرفته‌شده است، بد نگاه می‌کنند. در بعضی از جوامع ایرانی، طلاق یک فاجعه است. معلوم است که دختری که طلاق گرفته و دیگران پشتش حرف می‌زنند و مردان هم به او بد نگاه می‌کنند، به آخر خط می‌رسد و خودکشی می‌کند.» این در حالی است که رییس انجمن علمی مددکاران ایران، علت خودکشی در ایران و به‌خصوص دختران اصفهانی را افسردگی می‌داند. اقلیما معتقد است: «راحت‌ترین کار در بین جامعه روانشناسان، جامعه‌شناسان و دولت همین است که همه مسائل را به افسردگی ربط دهند. ما آدم افسرده نداریم. آمار می‌گوید که در جوامع جهان سوم، بین ۸۰ تا ۹۰ درصد مردم آن جامعه مسأله دارند. ما بی‌حوصلگی را افسردگی می‌گوییم. یک نفر در جامعه ما نیست که روانشناسی کند. دختری که اهل شهرستان است را که از کار بیرونش می‌کنند، در خیابان که قدم می‌زند همه او را می‌شناسند، معلوم است که در خانه می‌نشیند. اگر کسی در خانه بنشیند، بی‌حوصله نمی‌شود. وقتی می‌خواهیم به بیرون برویم، پول می‌خواهیم، پول نداریم، معلوم است که بی‌حوصله می‌شویم.

این‌ها را راحت می‌گوییم افسرده هستند و برای این‌که مسوولان جوابگو نباشند، به همه مارک افسردگی می‌چسبانند. تا یک نفر خودکشی می‌کند، می‌گویند افسرده است. از دختری که در خانه نشسته است، بپرسید که مشکلش چه بود.» رییس انجمن علمی مددکاران ایران، معتقد است که عناوین در کشور ما جور دیگری تغییر می‌کند، او توضیح می‌دهد: «در دنیا ۵ تا ۱۰ درصد از افراد جامعه را به‌نوعی بیمار روانی می‌دانند. هرکسی که به روان‌پزشک مراجعه می‌کند، می‌گوید، پرخاشگرم، می‌گویند عصبی هستی و یک مشت داروی آرام‌بخش به او می‌دهند. کجای دنیا روانشناسان این‌طور می‌کنند.» اقلیما معتقد است که در هیچ جای دنیا این قدر آمار خودکشی زیاد نیست و بسیاری از خودکشی‌ها نشأت گرفته از عوامل دیگر است: «درست مانند خشونت دانش‌آموزان، این‌ها هم معلول علت‌هایی است. باید زیرساخت‌ها را حل کرد.» از نظر اقلیما برطرف شدن بسیاری از مشکلات معیشتی و مالی، می‌تواند به کاهش آمار و ارقام خشونت و خشم کمک کند و حتی می‌تواند در کاهش آمار خودکشی هم اثرگذار باشد. به نظر می‌رسد کلید حل بسیاری از مشکلات اجتماعی این روزهای جامعه، مسأله اقتصاد و افزایش شاخص‌های آن است.


 

۲۹ درصد ایرانی ها دچار کمر درد و آرتروز هستند

۹ آبان ۱۳۹۶

پزشکی رسمی : رئیس انجمن روماتولوژی ایران، گفت: شیوع ۱۵ درصد جامعه به کمر درد و ۱۴ درصد جامعه به آرتروز حاکی از بروز بالای بیماری‌های روماتولوژی در کشور است.

به گزارش مهر، دکتر احمدرضا جمشیدی در افتتاحیه یازدهمین کنگره سالیانه انجمن روماتولوژی ایران، اظهارداشت: درد، نخستین نشانه بیماری‌های روماتیسمی است و اختلالات مفصلی و التهابی با ریشه خود ایمنی در این دسته بیماری‌ها جای می‌گیرد.

وی گفت: شیوع ۱۵ درصد جامعه به کمر درد و ۱۴ درصد جامعه به آرتروز حاکی از بروز بالای این بیماری‌ها در کشور است.

جمشیدی با بیان اینکه بیماری روماتیسمی در بیشتر از ۶۵ درصد موارد بر اثر عوامل ژنتیکی بروز می‌کند افزود: عوامل محیطی نیز چون استعمال دخانیات به شدت در تشدید این بیماری‌ها و بروز نتابج منفی در درمان آن اثر دارد.

وی گفت: بهره گیری از تغذیه مناسب سرشار از کلسیم و ن‌ها، داشتن تحرک کافی و پرهیز از استعمال دخانیات و همچنین کنترل و مدیریت هیجانات و استرس، روند این بیماری را کند و پیشگیری را میسرتر می‌کند.

در ادامه دکتر سوسن سروش دبیر علمی یازدهمین کنگره سالیانه انجمن روماتولوژی ایران افزود: شایع‌ترین بیماری با زمینه دردهای مفصلی (روماتولوژیک)، کمردردها هستند که بسیاری از مردم به آن مبتلا هستند.

وی گفت: از ابتدای تولد تا پایان عمر شکل مفصلی، عضلانی و اسکلتی تغییر می‌کند و چالش‌هایی به همراه دارد.

سروش با اشاره به اینکه در کودکان نیز مشکلات مادرزادی و اختلالات استخوانی عامل درد است ادامه داد: در سنین جوانی درد نشانه بیماری‌های التهابی است و در میانسالی دیسک‌ها شیوع می‌یابند.

سروش گفت: تشخیص به موقع و درمان مناسب می‌تواند هزینه‌های ناشی از بیماری‌های مفصلی را کاهش دهد.

این کنگره به مدت ۳ روز در محل کتابخانه ملی در حال برگزاری است.


 

دانلود آهنگ حامد زمانی مرگ بر آمریکا

۹ آبان ۱۳۹۶

این مطلب از وب سایت آپ موزیک رپورتاژ گردید و صرفا جهت اطلاع شما از این آهنگ می باشد...

دانلود آهنگ حامد زمانی مرگ بر آمریکا

هم‌اکنون برای شما کاربران آهنگ مرگ بر آمریکا با حامد زمانی رضایی را با متن و دو کیفیت 320 و 128 آماده کرده ایم

Download New Song By : Hamed Zamani – Marg Bar Amrica With Text And Direct Links In Upmusic

854651 450x426 دانلود آهنگ حامد زمانی مرگ بر آمریکا

متن آهنگ مرگ بر آمریکا حامد زمانی

♪♪♫♫♪♪♯
مرگ بر تازیانه ها … تازیانه های بی امان به گرده های بی گناه بردگان
مرگ بر مرگ ناگهانی صد هزار زندگی در یکی دو ثانیه با سقوط علم از آسمان♪♪♫♫♪♪♯
مرگ بر کشتن جوانه ها
مرگ بر انتشار سم در زلال رودخانه ها
مرگ بر فساحت دورغ♪♪♫♫♪♪♯
مرگ بر سیم های خاردار و کشتزارهای مین
مرگ بر گورهای دسته جمعی و بند های انفرادی زمین
مرگ بر بریدن نفس .. مرگ بر قفس .. مرگ بر شکوه خارو خس .. مرگ بر هوس .. مرگ بر حقوق بی بشر .. مرگ بر تبر شراره های شر♪♪♫♫♪♪♯
مرگ بر سفارت شنود
مرگ بر کودتای دود … زنده باد زندگی او … زنده باد زندگی من ، تو ، ما … یک کلام مرگ بر آمریکا
مرگ بر بریدن نفس .. مرگ بر قفس .. مرگ بر شکوه خارو خس .. مرگ بر هوس .. مرگ بر حقوق بی بشر .. مرگ بر تبر شراره های شر
مرگ بر آمریکا … مرگ بر آمریکا… مرگ بر آمریکا♪♪♫♫♪♪♯
مرگ بر ابولهب یزدید و شمر و ابن سعد مرگ بر زاده زیاد … بگو بلند
مرگ بر قطعنامه های بستن فرات … قطع آب … مرگ بر تیر مانده بر گلوی کودک رباب
مرگ بر قتل خنده های روشن علیرضا♪♪♫♫♪♪♯
مرگ بر گلوله ای که خط کشید روی خاطرات آرمیتا
یک کلام … مرگ بر آمریکا

♪♪♫♫♪♪♯

حامد زمانی مرگ بر آمریکا

برای دانلود بر روی لینک روبرو کلیک کنید : دانلود آهنگ حامد زمانی مرگ بر آمریکا

دانلود آهنگ تیتراژ فیلم غیر مجاز علی لهراسبی

۹ آبان ۱۳۹۶

این مطلب از وب سایت آپ موزیک رپورتاژ گردید و صرفا جهت اطلاع شما از این آهنگ می باشد...

دانلود آهنگ تیتراژ فیلم غیر مجاز علی لهراسبی

هم‌اکنون برای شما کاربران آهنگ غیر مجاز با صدای علی لهراسبی را با متن و دو کیفیت 320 و 128 آماده کرده ایم

شعر : مهرزاد امیرخانی / آهنگسازی : فواد غفاری / تنظیم کننده : معین راهبر

Download New Song By : Ali Lohrasbi – Gheyre Mojaz With Text And Direct Links In Upmusic

Ali Lohrasbi Gheyre Mojaz دانلود آهنگ تیتراژ فیلم غیر مجاز علی لهراسبی

متن آهنگ غیر مجاز علی لهراسبی

♪♪♫♫♪♪♯

تنها نشستم با خودم بغضم گرفته من باز دلتنگت شدم بغضم گرفته
تو فکر حال من نباش و زندگی کن گریم نمیگیره یکم بغضم گرفته♪♪♫♫♪♪♯
من دیگه زیر چتر تو بارون راه نمیرم من تا سر این کوچه هم تنها نمیرم
دورو برم نقاشی زندون کشیدم میخوام برعکس تو زندونی بمیرم

♪♪♫♫♪♪♯ شعر : مهرزاد امیرخانی ♪♪♫♫♪♪♯
ترسو شدم بی تکیه گاهی درد داره هیشکی نمیتونه ازم سر در بیاره
هی نامنظم میتپه قلب مریضم اونم یه جورایی دیگه طاقت نداره
پروانه میشم شمعم روشن کن عزیزم چشماتو بازم قبله ی من کن عزیزم
برگرد خونه مثل اون روزه که رفتی مثل همیشم شمع روشن کن عزیزم♪♪♫♫♪♪♯
گم میشم از پس رد پای تو زیاده هیشکی فراموش کردن رو یادم نداده
میخوام از عشق تو تب طاعون بگیرم من باید از تو درد بی درمون بگیرم
تاریک تر از بخت من پیدا نمیشه هیچی دلیل قهر ما دوتا نمیشه

♪♪♫♫♪♪♯ تنظیم کننده : معین راهبر ♪♪♫♫♪♪♯
باید باهات صحبت کنم مشکل همینه شاید چشام دیگه تورو هرگز نبینه
ترسو شدم بی تکیه گاهی درد داره هیشکی نمیتونه ازم سر در بیاره
هی نامنظم میتپه قلب مریضم اونم یه جورایی دیگه طاقت نداره
پروانه میشم شمعم روشن کن عزیزم چشماتو بازم قبله ی من کن عزیزم♪♪♫♫♪♪♯
برگرد خونه مثل اون روزه که رفتی مثل همیشم شمع روشن کن عزیزم

♪♪♫♫♪♪♯

تیتراژ فیلم غیر مجاز علی لهراسبی

برای دانلود بر روی لینک روبرو کلیک کنید : دانلود آهنگ تیتراژ فیلم غیر مجاز علی لهراسبی

دانلود آهنگ جدید صالح رضایی لجباز

۹ آبان ۱۳۹۶

این مطلب از وب سایت آپ موزیک رپورتاژ گردید و صرفا جهت اطلاع شما از این آهنگ می باشد...

دانلود آهنگ جدید صالح رضایی لجباز

هم‌اکنون برای شما کاربران آهنگ لجباز با صدای صالح رضایی را با متن و دو کیفیت 320 و 128 آماده کرده ایم

شعر : صدیقه رحمانی / آهنگسازی و تنظیم کننده : صالح رضایی

Download New Song By : Saleh Rezaei – Lajbaz With Text And Direct Links In Upmusic

Saleh Rezaei Lajbaz دانلود آهنگ جدید صالح رضایی لجباز

متن آهنگ لجباز صالح رضایی

♪♪♫♫♪♪♯

تو قلبمه یه دلهره دلم از تو پره نگام کن و ببین دلم داره میبره از تو دلخوره
حواست باشه به دلم بری تنها میشه دلم تو که داری میری ولی بگو چجوری سر پا شه دلم♪♪♫♫♪♪♯
آخه خونسردی تو چقد نرو لجبازی تو چقد فکر نمیکردم دور شی ازم انقد
لج نکن با قلب من بسه خیلی خستم اینجوری ترکم نکن میدونی وابستم
میری میمیره دلم من هنوز گیره دلم لجبازه احساسی از تو دلگیره دلم♪♪♫♫♪♪♯
ساکتو میبندی و تن تن میشه نبضم فاصلت از در کمه بس کن من میترسم
میری میمیره دلم من هنوز گیره دلم لجبازه احساسی از تو دلگیره دلم
یه پشت یه دلم صدات زدم بیا نشکن این دلو تو چشماتو از حافظم پاک کن بعد برو
اینجوری نرو ♪♪♫♫♪♪♯
نمیبخشم سادگیتو بری راحت بگذری تو نگو میخوام دل بکنم تو داغی نمیدونی چی میگی تو
میگی دنیات جای دیگس چی میشه قلبی که شکست هرجای خونه از تو یه خاطره هست
لج نکن با قلب من بسه خیلی خستم اینجوری ترکم نکن میدونی وابستم♪♪♫♫♪♪♯
میری میمیره دلم من هنوز گیره دلم لجبازه احساسی از تو دلگیره دلم
ساکتو میبندی و تن تن میشه نبضم فاصلت از در کمه بس کن من میترسم
میری میمیره دلم من هنوز گیره دلم لجبازه احساسی از تو دلگیره دلم

♪♪♫♫♪♪♯

صالح رضایی لجباز

برای دانلود بر روی لینک روبرو کلیک کنید : دانلود آهنگ جدید صالح رضایی لجباز

دانلود آهنگ جدید مسعود صادقلو برگرد دوباره

۹ آبان ۱۳۹۶

این مطلب از وب سایت آپ موزیک رپورتاژ گردید و صرفا جهت اطلاع شما از این آهنگ می باشد...

دانلود آهنگ جدید مسعود صادقلو برگرد دوباره

سوپرایزه ویژه مسعود صادقلو با آهنگی بنام برگرد دوباره هم اکنون از آپ موزیک ، با متن آهنگ و کیفیت عالی…

Download New Song By : Masoud Sadeghloo – Bargard Dobare With Text And Direct links In UpMusic

Capture 9 دانلود آهنگ جدید مسعود صادقلو برگرد دوباره

متن آهنگ برگرد دوباره مسعود صادقلو

♪♪♫♫♪♪♯

برگرد دوباره چه شبایی که زدم قدم پیاده

♪♪♫♫♪♪♯

بزودی….

♪♪♫♫♪♪♯

مسعود صادقلو برگرد دوباره

برای دانلود بر روی لینک روبرو کلیک کنید : دانلود آهنگ جدید مسعود صادقلو برگرد دوباره

اعتراف به قتل همسر بعد از ۱۵ سال

۹ آبان ۱۳۹۶

پزشکی رسمی : حدود ۱۵ سال قبل که در شرق تهران ساکن بودم، با همسرم دعوایم شد، او را هل دادم که همسرم به پایین پله‌ها افتاد و جان خودش را از دست داد.

به گزارش تسنیم، روز گذشته مأموران کلانتری ۱۴۴ جوادیه تهرانپارس با بازپرس کشیک قتل پایتخت تماس گرفته و اعلام کردند مرد مسنی با حضور در این کلانتری مدعی شده همسرش را سالها قبل به قتل رسانده است.

پس از این اظهارات، مرد مسن با دستور بازپرس امور جنایی تهران بازداشت و پیش از ظهر امروز برای انجام تحقیقات به دادسرای امور جنایی تهران منتقل شد.

این مرد شصت و سه ساله در اظهارتش به بازپرس گفت: حدود ۱۵ سال قبل که در شرق تهران ساکن بودم، با همسرم دعوایم شد، او را هل دادم که همسرم به پایین پله‌ها افتاد و جان خودش را از دست داد، این حادثه زمانیکه به وقوع پیوست که فرزندانم (سه پسرم) در منزل نبودند و من به سرعت از خانه خارج شدم و به یکی از شهرهای شمالی کشور رفتم.

وی افزود: مدتی بعد از این حادثه با فرزندانم تماس گرفته و متوجه شدم همسرم بر اثر حادثه جان باخته است، آن زمان پسرانم به من گفتند که از من شکایتی ندارند و باید خودم را معرفی می‌کردم؛ من در طول این سالها در شمال مشغول کارگری بودم و آنجا زندگی می‌کردم تا اینکه حدود ۲۰ روز قبل به تهران آمدم و مشغول کارگری شدم، در نهایت به دلیل عذاب وجدانی که رهایم نمی‌کرد، تصمیم گرفتم خودم را به پلیس معرفی کنم و در نهایت روز گذشته با حضور در کلانتری خود را به پلیس معرفی کردم.

این مرد مسن اظهاراتش به بازپرس را اینگونه ادامه داد: پس از مرگ همسرم، کم و بیش با فرزندانم تلفنی ارتباط داشتم و از آن زمان به بعد آنها را ندیدم همچنین جزئیاتی از علت و نحوه درگیری با همسرم را به خاطر ندارم و فقط می‌دانم که او را کشته بودم.

پس از این اظهارات، محسن مدیرروستا؛ بازپرس ویژه قتل پایتخت، متهم را بازداشت و دستور تحقیقات درباره صحت و سقم این ماجرا و بررسی ادعای مرد مسن درباره قتل همسرش را صادر کرد که یکی از پسران این مرد با حضور در دادسرای امور جنایی تهران اعلام کرد ادعای پدرش صحت دارد.

پسر متهم در اظهاراتش به بازپرس گفت: این حادثه سال ۸۱ اتفاق افتاد و مادرم در پی این حادثه جان خودش را از دست داد؛ من و دو برادرم دیگر (اولیای‌دم مادرم) پس از این حادثه با حضور در مراجع قضایی از پدرمان اعلام گذشت کرده و وی را بخشیدیم، اکنون نیز از شما تقاضا دارم که پدرم را آزاد کنید.

تحقیقات درباره این پرونده ادامه دارد.


 

غذاهای زود هضم چه زمانی به دردمان می خورند؟

۹ آبان ۱۳۹۶

پزشکی رسمی : غذاهایی که هضم شان ساده است می توانند در بهبود علائم و مشکلات زیادی مفید باشند.

به گزارش سایت دکتر کرمانی، مشکلتان هر کدام از موارد زیر که باشد انتخاب غذای درست می تواند کمک کند علائم را تا حد زیادی کاهش دهید.

حالت تهوع موقت

اسهال

گاستروانتریت

بیماری ریفلاکس معده به مری

دیورتیکولیت

بیماری روده التهابی

هضم چه غذاهایی ساده است؟

غذاهایی که به سادگی هضم می شوند معمولا فیبر کمی دارند. دلیلش این است که فیبر – با اینکه بخش سالمی از برنامه غذایی است – بخشی از میوه ها، سبزیجات و غلات است که توسط بدن هضم نمی شود. در نتیجه، فیبر از از مسیر روده بزرگ عبور می کند و ممکن است مشکلاتی نظیر نفخ، ورم و دشواری در دفع مدفوع را موجب شود.

خوردن غذاهایی که فیبر کمی دارند مقدار مواد غیر هضم شونده را کم می کند و می تواند علائم مشکل را کاهش دهد.


میوه های کنسرو شده یا پخته

میوه کامل حاوی مقدار زیادی فیبر است اما پختنش باعث می شود این مقدار تا حدود زیادی کاهش یابد. برای مثال یک وعده ۱۴۸ گرمی گلابی کامل حاوی ۴٫۶ گرم فیبر یا ۱۸ درصد فیبر مورد نیازتان در روز است. یک وعده ۱۴۸ گرمی کمپوت گلابی نصف این مقدار یعنی ۲٫۴ گرم فیبر در خود دارد.

در این گروه غذایی بهترین انتخاب ها عبارتند از:

موز خیلی رسیده، طالبی و زردآلو

خربزه عسلی

هندوانه

آووکادو

پوره سیب

میوه های کمپوتی یا پخته بدون پوست و هسته

سبزیجات پخته یا کنسرو شده

درست مانند میوه، سبزیجات کامل نیز سرشار از فیبر هستند اما همین که پخته می شوند مقدار فیبرشان کاهش می یابد. برای مثال ۱۲۸ گرم هویج خام حاوی ۴ گرم فیبر یا ۱۴ درصد فیبر مورد نیاز بدن در روز است. ۱۲۸ گرم هویج کنسرو شده یا پخته کمتر از ۲ گرم فیبر در خود دارد.

می توانید سبزیجات پخته را در خانه درست کنید و یا انواع کنسرو شده اش را در قفسه های فروشگاه ها پیدا کنید. سیب زمینی بدون پوست و سس گوجه فرنگی دیگر گزینه های کم فیبر در سبزیجات هستند.

آب میوه و سبزیجاتی که بدون پالپ باشد نیز از موارد بدون فیبر به حساب می آید.

گزینه های مناسب سبزیجات پخته یا کنسرو شده عبارتند از:

کدو زرد بدون دانه

اسفناج

کدو تنبل

چغندر

لوبیا سبز

فرآورده های گوشتی و پروتئین

غذاهای اصلی مانند مرغ، بوقلمون و ماهی معمولا خوب هضم می شوند. گوشت قرمز و گوشت چرخ کرده نیز از دیگر گزینه های مناسب هستند. گیاه خواران از تخم مرغ و کره بادام زمینی برای اضافه کردن پروتئین به برنامه غذایی خود استفاده می کنند.

چگونگی آماده کردن گوشت نیز می تواند روی نحوه گوارش آن تاثیر بگذارد به جای سرخ کردن می توانید از گریل کردن، بخار پز کردن و آب پز کردن استفاده کنید.

غلات

حتما شنیده اید غلات کامل یکی از سالم ترین غذاهایی است که می توانید در برنامه غذایی خود مورد استفاده قرار دهید.

اگر به دنبال غلاتی هستید که به سادگی هضم شوند می توانید به سراغ این موارد بروید:

نان های درست شده با آرد سفید و تصفیه شده

نان فانتزی بدون سبوس

نان تست سفید

کراکر

همچنین می توانید در فروشگاه ها غلات کم فیبر خریداری کنید با یک نگاه به قسمت اطلاعات تغذیه ای می توانید از مقدار فیبر غذایی که می خرید با خبر شوید. اگر قصدتان خرید غذایی با فیبر کم است این مقدار باید از ۲ گرم کمتر باشد.

کیک های فرآوری شده ای که حاوی میوه و آجیل نیستند به سادگی هضم می شوند. چیپس و چوپ شوری که با آرد تصفیه شده درست می شوند نیز در این گروه قرار می گیرند. آرد تصفیه شده سبوس ندارد بنابراین هضمش برای سیستم گوارش ساده است. در مقابل این آردها آرد غیر تصفیه شده است که کمتر فرآوری شده و فیبر بالایی دارد. معمولا آرد تصفیه شده به عنوان بخش بزرگی از برنامه غذایی توصیه نمی شود.


محصولات لبنی

اگر دچار عدم تحمل لاکتوز هستید، لبنیات ممکن است باعث ناراحتی معده یا اسهال شود. به دنبال محصولاتی باشید که لاکتوز نداشته باشند و یا مقدار لاکتوزشان کم باشد. در غیر این صورت لبنیات غذاهایی کم فیبر به حساب می آیند و هضمشان برای بیشتر افراد ساده است. سعی کنید شیر ساده، پنیر و ماست میل کنید.


دیگر غذاها

پخت و پز با گیاهان و ادویه جات باید با احتیاط انجام شود. ادویه جات کامل ممکن است به خوبی هضم نشوند. انواع ادویه جات که پودر شده اند مشکلی برای مصرف ندارند.

این غذاها نیز در یک برنامه کم فیبر و زود هضم به کار می آیند:

شکر، عسل، ژله

مایونز

خردل

روغن، کره، مارگارین

تقسیم کردن غذایی که می خورید به قسمت های کوچک و خوب جویدن هر کدام از آنها قبل از قورت دادن نیز کمک می کند غذایی که می خورید ساده تر هضم شود. برای غذایی که میل می کنید زمان بگذارید و این کار را با عجله انجام ندهید.

وقتی برنامه غذایی کم فیبر را دنبال می کنید ممکن است متوجه شوید مدفوعتان کوچکتر شده و تعداد دفعات حرکت روده نیز پایین آمده. مطمئن شوید در طول روز مقدار زیادی آب می نوشید تا دچار یبوست نشوید.


از چه غذاهایی پرهیز کنید؟

غذاهای سرشار از فیبر در این مورد باید محدود شوند. علاوه بر فیبر برخی از روش های پخت مانند سرخ کردن، می تواند معده را اذیت کند. به صورت کربنات در آمدن و کافئین نیز می تواند مشکل به بار بیاورد.

در ادامه غذاهایی که به سادگی هضم نمی شوند و ممکن است برایتان مشکل ساز شوند را معرفی می کنیم.


میوه ها

بیشتر میوه های تازه حاوی مقدار زیادی فیبر هستند، مخصوصا اگر پوست و دانه داشته باشند. در بالا میوه هایی که می شد به سادگی هضم کرد را معرفی کردیم و حالا مواردی که هضمشان سریع نیست عبارتند از:

میوه های خشک

آناناس

نارگیل

توت ها

آب میوه یا سبزیجاتی که حاوی پالپ هستند را استفاده نکنید. گوجه فرنگی و مرکبات ممکن است باعث مشکل شوند مخصوصا برای کسانی که به مشکل بیماری ریفلاکس معده به مری دچار هستند.


سبزیجات

از مصرف سبزیجات خام باید پرهیز کرد چون نسبت به پخته شده و کنسرو شده ها فیبر بیشتری دارند. بهتر است از این موارد پرهیز کنید:

ذرت

قارچ

سبزیجات سرخ شده

پوست سیب زمینی

لوبیا

نخود

حبوبات

غذاهای تخمیر شده

شاید بهتر باشد برخی افراد از خوردن کلم ترش و خیارشور نیز پرهیز کنند. اما اگر این غذاهای تخمیر شده اذیتتان نمی کنند پتانسیل این را دارند تا به گوارشتان کمک کنند. دلیلش هم این است که برخی غذاهای تخمیر شده حاوی باکتری های خوبی مانند پروبیوتیک و آنزیم های مفید هستند. این موارد به هضم غذا و همچنین جذب بهتر مواد مغذی آن کمک می کنند.


فرآورده های گوشتی و پروتئین

تمام گوشت های سخت و دارای فیبروز هضم دشوارتری دارند. این موارد عبارتند از:

هات داگ، سوسیس و کالباس

گوشت هایی که دارای ادویه کامل هستند.

لوبیا ها و آجیل های کامل از دیگر منابع پروتئین کامل هستند که هنگام عبور از سیستم گوارش می توانند برایتان مشکل ایجاد کنند.


غلات

بسیاری از غلات تصفیه شده را می توان به سادگی هضم کرد. این یعنی انواع نان که با آرد کامل و سبوس دار درست می شود انتخاب های مناسبی نیستند.

برنج قهوه ای، برنج وحشی و پاستایی که با غلات کامل درست شده باشد نیز ممکن است برای گوارش ایجاد مشکل کنند.


محصولات لبنی

با وجود اینکه افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز باید از بیشتر لبنیات پرهیز کنند اما ممکن است با خوردن ماست و کفیر مشکلی نداشته باشند. باکتری های سالم موجود در این غذا به تجزیه لاکتوز کمک می کنند و هضمشان را ساده تر می کند.


دیگر غذاها

دیگر غذاهایی که شاید بهتر است از آنها اجتناب کنید عبارتند از مرباهایی که حاوی دانه هستند، پاپ کورن و غذاهای حاوی ادویه کامل.

نوشیدنی های گازدار، نوشیدنی های حاوی کافئین و الکل نیز از مواردی هستند که مشکل به وجود می آورند.

غذاهای تند و سرخ کرده نیز ممکن است باعث سوزش سر دل و سوء هاضمه شوند.


سخن پایانی

تمام توصیه هایی که در این مقاله خواندید با توجه به بیماری هایی است که در ابتدا گفته شد وبسیاری از این غذاها برای یک فرد سالم نیز مفید هستند. فیبر به افرادی که سعی در کاهش وزن دارند می تواند بسیار کمک کند.


 

اگر قربانی آزار و تعرض جنسی شدید، چگونه پیگیری حقوقی کنید؟

۹ آبان ۱۳۹۶

پزشکی رسمی : بهشید ارفع نیا وکیل دادگستری می‌گوید: تجاوز به عنف با قوانین حاکم در ایران غیرقابل اثبات است، چون معمولا تجاوز در حضور شاهد آن هم ۴ تا مرد عادل نیست، مگر اینکه متجاوز اقرار کرده باشد، که آن هم غیرممکن است، زیرا فرد متجاوز معمولا منکر می‌شود.

به گزارش خبرآنلاین، طی سال‌های اخیر همزمان با افزایش میزان آزار و تعرض جنسی در جامعه ایران، حساسیت‌های افکار عمومی نیز به سمت پیگیری این موضوع رفته است. گرچه آمارهایی درباره چگونگی پیگیری آزار و تعرض جنسی و پرونده‌های قضایی آن به بیرون درز نمی‌کند، اما به نظر می‌رسد در مقایسه با گذشته تعداد پیگیری‌ها از این موضوع بیشتر شده است. 

با این حال ، بسیاری از جامعه‌شناسان تاکید دارد که قربانیان باید در صورت مواجهه با آزار و تجاوز پیگیری حقوقی کنند تا به جمعیت خاموش تبدیل نشوند و دچار آسیب‌های زمینه‌ای بیشتر نشوند.


بر همین اساس بهشید ارفع‌نیا وکیل دادگستری از راه‌های پیگیری قانونی آزار و تعرض جنسی می‌گوید، که به شرح زیر است:

برای شکایت از متجاوز به کدام دادگاه باید مراجعه کرد و با طرح چه عنوانی؟

معمولا باید شکایت کیفری در دادسرای وقوع جرم طرح شود، البته اگر کسی هم اطلاع ندارد می‌تواند از کلانتری محل سکونت بپرسد و بعد اقدام کند. در هر صورت برای ادامه پیگیری‌های لازم دادسرا می‌فرستد به کلانتری، شکوایه روی برگه A4 ساده هم می‌تواند باشد، یعنی فرم خاصی هم ندارد.

عنوان روی شکوایه به نوع تجاوز بستگی دارد، مثلا تجاوز به عنف یعنی رابطه جنسی به زور، که در ادامه این شکایت شاکی با نامه قضایی به کلانتری مراجعه می‌کند تا با یک مامور به درب منزل متشاکی‌عنه برود و به او ابلاغ کند تا در همان لحظه با مامور بیاید به کلانتری برای تکمیل روند پرونده و کلانتری آنان را ارجاع می‌دهد به دادسرا.

در قانون براي اثبات تجاوز پيش بيني شده كه شامل چهار بار اقرار متهم، شهادت چهار مرد عادل و در نهايت علم قاضي است، در واقع مواردیست که شدنی نیست، چرا قانونگذار این شرایط غیرممکن برای اثبات را بیان کرده؟

واقیعت این است تجاوز به عنف با قوانین حاکم در ایران غیرقابل اثبات است، چون معمولا تجاوز در حضور شاهد آن هم ۴ تا مرد عادل نیست، مگر اینکه اقرار کرده باشد که آن هم غیرممکن است، زیرا فرد متجاوز معمولا منکر می‌شود، بنده نظرم بر این است که این ماده با این شرایط می‌خواست حرمت جامعه را حفظ کند، معمولا اگر همچنین جرمی را فردی انجام دهد، قربانی نتواند آن را اثبات کند.

از نظر قانوني، تفاوت ميان آزار جنسي و تجاوز جنسي چيست؟

تجاوز جنسی دیگر آخرین مرحله است ولی آزار جنسی می‌تواند اعم از رفتار، حرف‌های رکیک، نگاه کردن به اصطلاح هیزی کردن و لمس اعضای بدن کودک یا قربانی باشد، مثلا اگر راننده سرویس کودکی کلمات مستهجنی به کار ببرد خود آزار جنسی تلقی می‌شود، حتی اگر کسی هم در اجتماع چنین کلماتی را بشنود تهمت جنسی یا نام حقوقی آن قذف است، قذف نوعی دشنام و به معنای متهم کردن شخصی به زنا یا لواط است، از این بابت هم فرد می‌تواند شکایت کند.

تجاوز جنسی چگونه مورد تاييد پزشكي قانوني قرار مي‌گيرد؟

معمولا در ۲۴ الی ۴۸ ساعت اولیه تجاوز باید به پزشکی قانونی مراجعه شود، غیر این صورت ممکن دیگر آثار آن مشخص نباشد، ولی اگر آثار تجاوز روی لباس و ملافه قربانی برجای مانده باشد، تا سال‌ها متوالی DNA متجاوز روی آن باقی می‌ماند، حتی اگر آن شسته شود.

با توجه به اهميت زمان در اثبات تجاوز، آيا سيستم قضايي نبايد به موارد تجاوز به صورت ويژه رسيدگي كند؟

بهتر است، زودتر به پزشکی قانونی ارجاع شود، اگر از اول درخواست دستور موقت را از قاضی بخواهند، بالطبع این روند سریعتر پیش می‌رود.

شکایت از متجاوز از نظر قانونی تا چه حد قابل پیگیری است، آیا متجاوز می‌تواند با وثیقه آزاد باشد؟

تا حدی که قربانی بخواهد، قاضی مکلف به رسیدگی است. بله متجاوز می‌تواند با قرار وثیقه تا زمان دادگاه و اثبات جرم او آزاد باشد و این بستگی به نظر قاضی دارد.

تفاوت بررسی حقوقی تجاوز زنان با کودکان چیست؟

کاملا واضح است، زیرا کودک اصلا در این باره اراده‌ای از خودش ندارد و در اصل نمی‌داند چه اتفاقی در حال رخ دادن است ولی وقتی که احساس درد یا خونریزی می‌کند تازه متوجه می‌شود چه اتفاقی افتاده ولی زن گاهی اوقات خودش تمایل دارد به برقراری رابطه که البته تجاوز اسمش نیست، که بستگی به طرح درخواست در دادسرا هم دارد ولی درباره کودک قربانی فرقی نمی‌کند پسر یا دختر باشد در هر صورت عنوان تجاوز حتما بهش تعلق می‌گرد.

مهم ‌ترین تغییر قانونی که می ‌تواند منجر به پیشگیری اجتماعی و فردی از این جرم شود، چیست؟

در حال حاضر شش سال است، که لایحه حمایت از کودک و نوجوانان به دلائل نامعلوم در مجلس خاک می‌خورد، که تمام این موارد را قانون‌گذار پیش بینی کرده و برای آن مجازات تعیین کرده است. البته من عقیده دارم که مجازات‌ها در مقابل چنین جرمی کم است ولی بهر حال بهتر از هیچی است.

در دوره قبلی مجلس اصرار کردیم تا سریعتر این لایحه تصویب شود، اما نشد، چرا اینقدر به تعویق می‌افتد را ما متوجه نشدیم. در صورتی که امروزه شاهد رشد تجاوز به کودکان هستیم.

در خصوص تجاوز به مردان و زنان شخص متجاوز قطعا دارای مشکل روانی است، البته نه تا حدی که از او سلب مجازات شود، ولی باید قانون به گونه‌ای باشد که متجاوز بودن فرد قابل اثبات شود و حتما فرد متجاوز مجازات سنگینی برایش پیش بینی شود تا کمتر شاهد چنین جرم‌های در جامعه باشیم.


 

ثبت سرطان در کشور جدی‌تر و علمی‌تر دنبال شود

۹ آبان ۱۳۹۶

پزشکی رسمی : وزیر بهداشت با بیان اینکه در مقوله سرطان باید پیشگیری مقدم بر درمان قرارگیرد، گفت: ثبت سرطان در کشور جدی‌تر و علمی‌تر دنبال شود.

به گزارش پایگاه خبری پزشکی رسمی، دکتر سیدحسن هاشمی در بیست و دومین کنگره سالیانه آسیا و اقیانوسیه پیوند مغز استخوان گفت: فراموش نمی‌کنیم که در دولت قبل و با اجرای طرح تحول سلامت و همچنین تلاش همکاران، درد و آلام بیمارانی که مبتلا به سرطان بودند، تا حد زیادی کاهش پیدا کرد.

وزیر بهداشت افزود: امیدوارم در دولت دوازدهم و با همکاری معاونت درمان وزارت بهداشت، طرح تحول سلامت بیشتر ساماندهی شود و ارائه خدمات بیشتر با صرفه جویی در هزینه‌ها همراه باشد.

دکتر هاشمی با بیان اینکه در مقوله سرطان باید پیشگیری مقدم بر درمان قرارگیرد، گفت: ثبت سرطان در کشور جدی‌تر و علمی‌تر دنبال شود.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد؛ بخش‌های BMT علاوه بر اینکه از نظر کیفی تجهیز می‌شوند، بیشتر مورد ارزیابی قرار بگیرند و با نظارت بیشتر إشکالات موجود برطرف شود.

دکتر هاشمی گفت: پیوند مغز استخوان بیش از ۲۵ سال است که در کشور انجام می‌شود و در این زمینه در منطقه پیشرو هستیم.